Okresowa obniżka stawek VAT

W związku z wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 od 1.02.2022 obowiązują niższe stawki VAT na niektóre towary. W wersji 5.1.133.1 dodaliśmy opcję grupowej zmiany stawek VAT, w której zapamiętujemy zmiany.

 

1. W oknie „Opcje – Zmiana stawek VAT” można dodać ustawienia zmiany stawek dla wybranych kartotek.

Okresowa obniżka stawek VAT

 

2. W oknie edycji oznaczamy od kiedy do kiedy obowiązywać będzie zmiana stawek oraz jaka stawka zostanie wpisana w wybrane kartoteki.

Zmiana stawek VAT

Dostępne funkcje:

  • Przygotuj – Edytujemy ustawienia i wybieramy kartoteki
  • Zmień – Zmieniamy stawki na kartotekach, przeliczamy ceny oraz cenniki. Użytkownik może od razu wybrać opcję „Zmień” oraz wybrać kartoteki. Opcję „Przygotuj”można pominąć
  • Przywróć stawkę – Program przejdzie po zmienionych kartotekach i wróci do stawki sprzed zmiany związanej z obniżeniem stawek.

 

3. Z okna zmiany kartotek można wyświetlić listę zmienionych kartotek poprzez opcje „Pokaż zmienione pozycje”

Wyświetlenie listy zmienionych kartotek

 

4. Dla firm, które korzystają z drukarek fiskalnych ważne jest, aby na zmienianych kartotekach oznaczyć znacznik „Dodaj prefix przy drukowaniu dokumentu fiskalnego”

Dodaj prefix przy drukowaniu dokumentu fiskalnego

Oznaczenie tego znacznika obejdzie blokadę drukarki fiskalnej, która nie pozwala na wydrukowanie tej samej kartoteki z wyższą stawką VAT bez konieczności serwisowania drukarki.

 

5. W programie dostępna jest również możliwość grupowej edycji kartotek, w której dodano znacznik „od 2022-02-01 (Tarcza 2.0)”, której oznaczenie również pozwoli na zapisanie historii zmiany stawki oraz oznaczy znacznik na kartotece

Grupowa edycja kartotek

Czy artykuł był pomocny?